دسته‌ها
اخبار

طراحی ساختمان طراحی پلان ساختمان طراحی نقشه ساختمان پلان ساختمان آرکا

با توجه به موقعیت قرارگیری پله و آسانسور که گفتیم بهترین موقعیت آن در اینگونه ساختمان‌ها، در وسط پلان است، یک سمت پلان را به قسمت‌های خصوصی مثل اتاق خواب‌ها و حمام و سمت دیگر پلان را به قسمت‌های عمومی و نیمه خصوصی مثل پذیرایی، نشیمن و آشپزخانه اختصاص می‌دهیم. معمار یا طراح ساختمان در کشیدن نقشه پلان ساختمان آموزش دیده است. این گونه معمار مدرک عملی معماری را کسب می نماید و یا یک طراح ساختمان حرفه ای و دارای مدرک می باشد. اگر خودتان اقدام به طراحی می‌کنید باید بدانید که هر نوع ساختمانی سبک خاص خودش را دارد. طراحی نقشه ساختمانیکی از مسائلی که حین طراحی نقشه ساختمان بسیار حائز اهمیت است توجه به مساحت فضای موجود است‌. باید ابعاد فضایی که در اختیارتان است را به صورت دقیق اندازه‌گیری کنید.

  • طراحی ساختمان بر اساس اصول معماری، مهندسی و تکنیکی صورت می پذیرد.
  • در این مرحله ریزه‌کاری‌ها و اصلاحات کوچک بدون تغییرات کلی در پلان صورت می‌گیرد.
  • طی مشاوره تخصصی و قرار دادی که امضا خواهید کرد و با پرداخت هزینه، طراحی مورد نظر شما انجام خواهد شد.
  • اگر پلان منزل شما مناسب نباشد، و ساختمان را بر مبنای نقشه ای نامناسب بسازید، مشکلاتی همراه شما خواهد بود که رهایی از آن ها گاهی غیر ممکن است!

اولین نکته‌ای که برای طراحی نقشه باید بدانید این است که طراحی ها همه یک شکل نیستند. برای مثال در طراحی پلان ساختمان اداری ما با دو گروه از افراد که شامل کارمندان و مراجعه کنندگان هستند طرف هستیم و رفت و آمد دراداره جات بسیار زیاد می باشد و مسلما این نوع کاربری با کاربری آموزشی مثل طراحی مهدکودک بسیار متفاوت می باشد. 1 – اگر قصد تغییر دکوراسیون خانه را دارید اولین گام نقشه برداری ساختمان است پس از تهیه نقشه وضع موجود مهندس طراح شروع به تغییر نقشه یا طراحی داخلی می نماید.

علاوه بر این بر اساس بند 3_1_4_4_4 مبحث سوم مقررات ملی ساختمان، راه پله باید دست کم 110 سانتی متر عرض داشته باشد. ابعاد نورگیر برای اتاق خواب و پذیرایی 3×4 متر برای آشپزخانه 3×2 متر می‌باشد. که یک مقطع در طول و یک مقطع در عرض داریم، سپس با همین خطوط کمکی، مقطع ترسیم می شود. در مقطع، ارتفاع طبقات، ضخامت سقف، ضخامت دیوار، بازشوها، مبلمان، دستگاه پله و جزئیات دقیق ساختمان نمایش داده می شود.

چطور متوجه شویم نقشه ی خانه مان نقشه ی مناسبی است؟-قسمت اول

هر یک از اعضای محلی با در نظر گرفتن سلامتی مردم و محیط زندگی ، برخی قوانین را تنظیم کرده اند. و حتی اگر صورتی که بتوانیم زمان وقوع زلزله را پیش بینی کنیم، تخلیه ی ساختمان ها برای حفظ کردن جان مردم نه امکان پذیر است و نه کافی است. مجری طرح نیز براحتی آن را درک می‌کند و کار بی عیب اشکال کامل اجرا میشود. همچنین نبایستی در دریافت تاییدیه جوازهای مرتبط تاخیر صورت بگیرد .

نمای پیشنهادی برای نقشه ساختمانی ۶ طبقه :

هزینه ی طراحی یک پلان معماری به ازای هر متر مربع 5000 الی 7000 تومان می باشد. اولین مرحله برای طراحی یک بنا این است که سایت پلان و موقعیت زمین را داشته باشیم، مرحله ی بعدی این است که درباره ی اقلیم و استانداردها و ضوابطی که مورد نیازمان خواهد بود مطالعات را انجام دهیم. برای اتاق خواب ها 2.5 متر و برای نشیمن 3 متر و همچنین پاگرد 1.2 متر در نظر گرفته می‌شود. اگر تجربه ی زیادی در زمینه طراحی ندارید پس از اتمام نقشه آن را نزد یک معمار با سابقه ببرید تا با دقت طرح شما را بررسی کند با این کار متوجه اشکالات کار خود می شوید. یک مساله دیگر که در طراحی داخلی اهمیت دارد این است که فضا ها باید به صورتی طراحی شود که قسمت های پرت و بلا استفاده نداشته باشیم و برای تمام قسمت ها یک کاربری در نظر بگیریم. در این مقاله قصد داریم به معرفی پلان ساختمان در علم معماری بپردازیم.

نقشه دوبلکس+نما و دکوراسیون

در انتهای زمین هم معمولاً فضاهای خصوصی ساختمان، یعنی اتاق‌خواب‌ها طراحی می‌شود. برای تأمین نور و تهویه طبیعی اتاق‌خواب‌ها، حتما باید یک نورگیر در انتهای ساختمان طراحی شود. نقشه ساختمانی که در سه طبقه طراحی شده است شامل طبقه زیرزمین ،همکف و اول است. در طبقه زیر زمین ،پارکینگ قرار دارد.طبقه همکف و اول نیز هرکدام به یک واحد مستقل 3 خوابه اختصاص یافته است .این پلان دارای طراحی اختصاصی نما و دکوراسیون داخلی است .