دسته‌ها
اخبار

Gazebo 101 | Gazebo چیست و چگونه از آن استفاده کنیم


هیچ چیز مانند آلاچیق نمی تواند باغ شما را از نظر محوطه سازی جذاب کند.

آلاچیق ها با ارائه پناهگاه، سایه و سرپناه، مردم را به گذراندن وقت بیرون از 4 دیوار خانه خود جذب می کنند. علاوه بر افزودن جذابیت دنیای قدیم، ارزش ملک را افزایش می‌دهند – بنابراین هر دلیلی وجود دارد که این سازه‌های باز را به باغ، حیاط خلوت یا سایر فضاهای بیرونی خود اضافه کنید.

برای آشنایی با آلاچیق ها و کاربردهای آنها به خواندن ادامه دهید.

Gazebo 101 | Gazebo چیست؟

آلاچیق چیست؟

آلاچیق یک سازه باغ یا فضای زندگی آزاد و باز است که سرپناه، سایه و منطقه ای برای نشستن فراهم می کند که صاحبان خانه می توانند از زیبایی باغ خود لذت ببرند. آلاچیق های باغ را سازه های باز می نامند زیرا از 4 طرف باز هستند اما سقف دارند.

آلاچیق ها علاوه بر افزایش زیبایی منظره، راهی عالی برای ایجاد یک منطقه شخصی در حیاط خلوت شما هستند. به ،وان یک فضای عالی برای پذیرایی از مهمانان، جستجوی سایه یا استراحت با خانواده عمل می کند.

آنها معمولاً از نظر طراحی هندسی هستند و در آرایه ای از اشکال و اندازه ها مانند مستطیل، شش ضلعی و چندین شکل دیگر وجود دارند. آلاچیق‌های ک،یک به شکل هشت ضلعی هستند، با یک نرده در اطراف، میله‌ها در هر 8 گوشه، و سقف (شکل دار) با بالای گنبد کوچک.

ساخت و ساز

در مورد ساخت و ساز، آلاچیق ها از 3 ماده ساخته شده اند: ف،، چوب و وینیل. در مقایسه با چوب، آلاچیق های ف،ی ماندگاری طول، دارند، به این م،ی که به جای تسلیم شدن در برابر ،اصر طبیعی و حملات ،ات مقاومت می کنند. علاوه بر این، نگهداری از آلاچیق‌های ف،ی آسان است، زیرا برای حفظ زیبایی طبیعی و عاری از گرد و غبار، فقط به تمیز ، گاه به گاه نیاز دارند.

آلاچیق‌های چوبی که از چوب ساخته شده‌اند، در سبک‌های زیادی موجود هستند. با این حال، نوع چوب استفاده شده در ساخت، دوام و طول عمر آلاچیق را تعیین می کند. از همه، من متوجه شده ام که آلاچیق های ساخته شده از کاج زرد ج،ی بسیار انعطاف پذیر هستند. کاج زرد ج،ی، به مجموعه ای از گونه های درختی به جای یک گونه واحد اشاره دارد.

یک جایگزین عالی برای آلاچیق چوبی، آلاچیق وینیل است که به دلیل نگهداری کم، محبوبیت آن افزایش یافته است. بر خلاف آلاچیق های چوبی که مستعد حمله ،ات یا موریانه ها و پوسیدگی هستند، آلاچیق های وینیل در برابر آنها مقاوم هستند.

آلاچیق‌های وینیل معمولاً از رزین با کیفیت بالا ساخته می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که ساختار به دلیل قرار گرفتن در معرض ،اصر زرد، محو یا ، نمی‌خورد. علاوه بر این، بسته به نیاز صاحب خانه، آنها را می توان به یک آلاچیق بزرگ یا کوچک سفارشی کرد.

بیشتر آلاچیق‌ها دارای پرده، نرده‌های ک،یک و نشیمن‌گاه داخلی هستند که حس حریم خصوصی را ایجاد می‌کنند. بسیاری از دارندگان جکوزی به سراغ چنین آلاچیق‌هایی می‌روند، زیرا به آنها مک، خصوصی ارائه می‌دهند که می‌توانند لباس شنای خود را تعویض کنند.

تاریخچه مختصری از Gazebos: آنها از کجا سرچشمه گرفتند؟

این سازه‌های مستقل که اغلب پاگودا، درخت‌خانه، آلاچیق، آلاچیق، کیوسک و خانه‌های تابست، نامیده می‌شوند، برای 5 هزار سال است که دنیا را زیبا کرده‌اند. جالب توجه است که آلاچیق های اولیه شباهت زیادی به برجک های موجود در پشت بام داشتند و برای ایجاد سایه و سرپناه اولیه استفاده می شدند.

اما در آن روزگار، آلاچیق ها به ،وان آلاچیق شناخته نمی شدند. آنها فقط در قرن 18 به این نام خوانده می شدند. اصطلاح gazebo، شاید از دو کلمه “gaze” و “ebo” – ،د لاتین، به م،ای “من باید” سرچشمه گرفته باشد.

آلاچیق‌ها چه کوچک و چه بزرگ، یکی از ،اصر برجسته باغ در رم و مصر باستان بودند، زیرا فضای بیرونی بسیار خوبی برای استراحت و لذت بردن از مناظر دیدنی بودند. حتی در مراسم سنتی چای آسیایی از آلاچیق استفاده می شد.

در طول تاریخ سازه های آلاچیق مانند در چندین کشور دیده شده است. در اوا، قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، شهرهای کوچک و شهرها دارای آلاچیق های بزرگی در پارک یا مرکز شهر بودند که اغلب به ،وان جایگاه های موسیقی دو برابر می شد.

گفتنی است، در اینجا کشورهایی هستند که در قدیم آلاچیق‌ها در آن‌ها برجسته بودند.

1. رم و یونان

برای مردم رم، باغ ها به ،وان یک فضای آرامش بخش و سرگرم کننده، به ویژه در میان افراد مرفه که در نزدیکی دریای مدیترانه زندگی می ،د، خدمت می ،د. از این رو، آلاچیق های باغ در روم باستان به ،وان محل تجمع و به ،وان یک ،صر زیبایی شناختی در فضای باز ساخته می شدند.

در سراسر یونان و روم باستان، آلاچیق ها برای استفاده عمومی ساخته می شدند. اغلب آنها در نزدیکی معابد ساخته می شدند و از سنگ مرمر تراشیده می شدند. یون،ان باستان معابدی را در فضاهای باز محصور در باغ ها می ساختند، جایی که آلاچیق ها برای بزرگداشت خدایان و الهه ها گنجانده شده بودند.

2. ،ستان

در ،ستان، آلاچیق ها در قرن شانزدهم رایج شدند و در طول قرن هجدهم محبوبیت خود را حفظ ،د. در این دوره گفته می شود که آلاچیق ها در املاک یا پارک های خصوصی وسیع دیده می شدند.

فقط در قرن نوزدهم آلاچیق‌ها برای املاک یا اماکن طبقه متوسط ​​ساخته شدند. در آن زمان، آنها بیشتر به ،وان یک پناهگاه دیده می شدند تا یک جزء معماری زیبا و حتی چای سنتی بعد از ظهر در آلاچیق ها سرو می شد.

3. دوره های قرون وسطی و رنسانس

اگرچه آلاچیق‌ها به دلیل زیبایی‌شناسی به محبوبیت رسیدند، اما اساساً برای ارائه حریم خصوصی ساخته شده‌اند. این سازه های مستقل در فضای باز در صومعه ها و کلیساها به ،وان مناطقی برای ساختن زیارتگاه یا برای مراقبه استفاده می شد.

این عقب نشینی ها در نقاط دورافتاده املاک بزرگ در سراسر اروپای قرون وسطی و رنسانس ایجاد شدند. در آن زمان‌ها، آلاچیق‌ها به‌،وان مک، برای صاحب زمین‌های املاک روستایی یا ارباب عمارت عمل می‌،د و بازدیدکنندگان آن‌ها در حالی که با سقف پوشیده شده بودند، در فضای باز قدم می‌زدند.

4. آسیا

چای‌خانه‌ها – که به آن چای‌خانه نیز گفته می‌شود – نوعی سازه غرفه یا آلاچیق هستند که بیش از یک قرن در ژاپن و چین رواج داشتند. برای قرون متمادی، مراسم چای، زمان تأمل، مدیتیشن و استراحت و در عین حال شادی از حضور عزیزان و قدرد، از زیبایی طبیعت در ژاپن بوده است.

انواع مختلف آلاچیق

انواع مختلف گازبوس

همانطور که قبلا ذکر شد، آلاچیق ها در اشکال، اندازه ها و مواد مختلف موجود هستند. در حالی که برخی از آلاچیق ها دوازده ضلعی هستند، برخی دیگر بیضی یا مستطیل هستند.

علاوه بر چوب ک،یک، آلاچیق ها در سبک های آلومینیومی و وینیل مدرن موجود هستند. حتی نوع سقف نیز متفاوت است، برخی سقف‌های اوج دارند و برخی دیگر سقف‌هایی به سبک صنعتی دارند.

صاحبان خانه هایی که به دنبال یک آلاچیق زیبا برای اضافه ، به حیاط بزرگ یا کوچک خود هستند، مطمئناً با انواع موجود اشتباه می شوند. اما نگران نباشید، زیرا در مورد انواع مختلف آلاچیق هایی که صاحبان خانه می توانند برای گذراندن وقت در فضای باز در نظر بگیرند، صحبت کرده ام.

1. غرفه

آلاچیق ها با ساختار بزرگ، دیوارهای جانبی و سقف، به ،وان آلاچیق های اصلی در نظر گرفته می شوند.

این سازه های فضای باز مستطیل شکل هستند و توسط 4 ستون پشتیب، می شوند. یک سیستم سقف ساده که به سازه اضافه شده است، سایه فوری و محافظت در برابر ،اصر طبیعی را ارائه می دهد.

از اجراهای موسیقی گرفته تا مراسم عروسی، غرفه ها برای اه، متعددی استفاده می شوند.

2. آلاچیق

مردم آلاچیق ها را به ملک خود اضافه می کنند زیرا مسیر را جذاب می کنند و در عین حال فضایی دنج را برای نشستن و استراحت در دامان طبیعت ارائه می دهند. چیزی که آلاچیق ها را به یک سازه محبوب تبدیل می کند این است که از گیاهان آویزان یا بالارونده مانند انگور پشتیب، می کنند.

صاحبان خانه هایی که به دنبال گزینه هایی برای زیباتر ، فضای بیرونی خود هستند باید به سراغ آلاچیق بروند.

3. درختکاری

تقریباً شبیه آلاچیق، درختچه ها اغلب به ،وان آلاچیق های کوچک در نظر گرفته می شوند.

به طور معمول، این سازه های مشبک باز از ف، یا چوب ساخته شده اند و دارای نشیمنگاه داخلی هستند. به دلیل زیبایی زیبایی شناختی آنها، اغلب برای ایجاد ورودی های خیره کننده به باغ ها استفاده می شود.

اشکال رایج از Gazebos

آلاچیق های سنتی یا هشت ضلعی یا مستطیلی بودند. با این حال، در دوران معاصر، آلاچیق‌ها در اشکال و اندازه‌های متنوعی تولید می‌شوند و به صاحبان خانه طیف وسیعی از گزینه‌ها را برای انتخاب ارائه می‌دهند.

برخی از اشکال محبوب آلاچیق ها به شرح زیر است:

1. گازبوس بیضی شکل

شاید ک،یک ترین انواع، آلاچیق های بیضی شکل دارای سقف گنبدی و 8 ستون تکیه گاه هستند، به همین دلیل است که پایدار و بسیار بادوام هستند.

2. آلاچیق های مستطیلی

همانطور که قابل درک است، آلاچیق های مستطیلی مستطیل شکل با 2 انتهای شیرو، هستند. این آلاچیق ها برای صاحب خانه هایی که می خواهند فضای داخلی آلاچیق را به حدا،ر برسانند، انتخابی عالی است.

3. گازبوس مربع

اگر چه شبیه به یک آلاچیق مستطیلی شکل است، یک آلاچیق مربعی دارای اضلاع مساوی است. آلاچیق های مربعی، مانند آلاچیق های مستطیلی، فضای زیادی در داخل دارند، به همین دلیل است که می توانند مبلمان فضای باز را در خود جای دهند.

از این رو، آنها برای استراحت یا پذیرایی از مهمانان در حیاط خلوت عالی هستند.

4. گازبوس هشت ضلعی

آلاچیق‌های هشت ضلعی کاملاً شبیه به آلاچیق‌های گرد یا بیضی شکل، به جای 4 ضلع معمولی، دارای گنبد و 8 ضلع هستند. سقف همچنین دارای ،اصر تزئینی دیگری است که زیبایی سازه را افزایش می دهد.

چنین پایه ای امکان ایجاد یک فضای داخلی اضافی را فراهم می کند، که برای ،، که قصد دارند از آن برای مقاصد سرگرمی استفاده کنند مفید خواهد بود.

5. آلاچیق های مدرن نامتقارن

امروزه طراحان با معرفی آلاچیق ها در اشکال منحصر به فرد، آنها را آزمایش می کنند. این بدان م،است که آلاچیق‌های معاصر کج هستند – آنها فاقد تقارن هستند و در حال حاضر در همه اشکال و اشکال موجود هستند.

از دراماتیک گرفته تا مینیمالیستی تا دیوارها و سقف‌های منحنی، گرفتن یک آلاچیق که به ،وان نقطه کانونی ملک شما عمل می‌کند، آسان‌تر از همیشه شده است.

کاربردهای آلاچیق چیست؟

کاربردهای گازبو چیست؟

اضافه ، آلاچیق زیبایی منظره شما را بدون به خطر انداختن عملکرد افزایش می دهد. از آنجایی که از سقف و دیوارهای محکمی برخوردار است، می توان از آلاچیق به ،وان اتاقی در فضای باز استفاده کرد که صاحبان خانه می توانند در هر زم، از روز در آن استراحت کنند.

با این اوصاف، اجازه دهید نگاهی عمیق‌تر به راه‌های متعددی که می‌تو،د از این ساختار مستقل استفاده کنید، بیاندازیم.

1. غذاخوری در فضای باز

آلاچیق های دائمی محیط من،ی را برای صاحبان خانه برای میزب، مهم، های شام ارائه می دهند. نه تنها این، بلکه میزب، برانچ های باربیکیو نیز با آلاچیق ها امکان پذیر است زیرا سقف اضافه شده سایه زیادی را ارائه می دهد. این بدان م،است که همه می‌توانند از وعده‌های غذایی و نوشیدنی‌ها لذت ببرند، بدون اینکه نور خورشید به آنها ضربه بزند.

2. پناهگاه وان آب گرم

مطمئناً، آلاچیق‌ها برای استراحت در سایه فوق‌العاده هستند، اما آیا می‌دانستید که می‌توانند به تجربه جکوزی اضافه کنند؟

داشتن یک آلاچیق وان آب گرم، صاحبان خانه را از هوای گرم تابستان، باران شدید و برف در امان نگه می‌دارد و این وان را در تمام طول سال قابل استفاده می‌کند. یکی دیگر از دلایلی که صاحبان خانه ترجیح می دهند یک جکوزی آب گرم را به یک جکوزی معمولی ترجیح دهند این است که پوشش دومی اغلب از وان در برابر هوای سخت محافظت نمی کند.

از سوی دیگر، گازبوس ها وان های آب گرم را از ، ها، برگ ها و سایر ناخالصی ها در امان نگه می دارند و هزینه های نگهداری را کاهش می دهند.

3. کابانای است،

برنامه ریزی یک پاسیو است،؟ اضافه ، یک آلاچیق در محوطه است، به شما این امکان را می دهد که زم، که آفتاب داغ است، استراحت کنید.

برای استفاده از آلاچیق به ،وان کابین است،، مبلمان در فضای باز مانند صندلی، میز و سایر موارد را قرار دهید. برای محافظت بیشتر، پرده ها را در آلاچیق نصب کنید، زیرا تا حد زیادی اشعه های خورشید را مسدود می کنند.

صاحبان خانه هایی که قصد دارند از آلاچیق های خود به ،وان کابین است، استفاده کنند، باید انتخاب کنند آلاچیق های چوبی با سقف به این دلیل که یک آلاچیق بزرگتر به فضای پاسیو شخصیت می‌افزاید و صندلی‌های زیادی را فراهم می‌کند و به شما امکان می‌دهد مهم،‌های است،ی ترتیب دهید.

آلاچیق در حیاط خانه.  آلاچیق در حال پیچیدن آن است.

بسته بندی آن

واضح است که آلاچیق‌ها افزودنی فوق‌العاده برای خانه‌هایی با حیاط خلوت، باغ‌ها یا دیگر فضاهای بیرونی هستند. از آنجایی که آنها پشت بام دارند، می تو،د در تابستان، زمستان و باران های موسمی در فضای باز استراحت کنید.

آلاچیق ها چنان ،صر همه کاره در فضای باز هستند که در کمپ های جشنواره های موسیقی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. البته، این آلاچیق های موقت هستند و به ،وان یک صاحب خانه، یک آلاچیق دائمی بهترین گزینه خواهد بود.

هنگام ،ید آلاچیق، نیازها و بودجه خود را در نظر داشته باشید تا گزینه های کوتاه را بدون مشکل زیاد فهرست کنید. به یاد داشته باشید که فقط به دنبال آلاچیق با اندازه من، بروید، در غیر این صورت ممکن است به جای تکمیل آن، از بقیه دکورهای بیرونی بیرون بیاید.

اگر بودجه شما اجازه می دهد، گنبد، چراغ ها، قطعات تزئینی و یک بانوج ب،ید تا آلاچیق خود را درخشان کنید.


منبع: https://www.architecturelab.net/what-is-a-gazebo-use/